Dostosowanie finansowania domów pomocy społecznej do potrzeb demograficznych

2024-04-10

Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem globalnym, które dotyka coraz więcej rozwiniętych i rozwijających się krajów, w tym Polskę. Wzrost liczby osób starszych stawia przed domami pomocy społecznej wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniego wsparcia i opieki – z tego powodu coraz częściej wraca dyskusja na temat dostosowania finansowania do potrzeb demograficznych. W naszym artykule znajdziesz propozycje zmian systemowych w domach pomocy społecznej, które mogą przyczynić się do podniesienia jakości usług z uwzględnieniem potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

Jaką rolę w społeczeństwie odgrywają samorządowe domy pomocy społecznej?

Samorządowe domy pomocy społecznej odgrywają niezastąpioną rolę w zapewnieniu godnej starości seniorom oraz niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym i innym znajdującym się trudnych sytuacjach życiowych. Według powszechnie przyjętego założenia, domy pomocy społecznej powinny zapewniać podstawową opiekę medyczną i wsparcie w codziennym życiu dla osób najbardziej potrzebujących, jednak ze względu na ograniczony budżet ich obecny stan jest daleki od idealnego. Jak zatem dostosować finansowanie do potrzeb demograficznych?

 

Poznaj 5 propozycji zmian Unii Metropolii Polskich w finansowaniu domów opieki społecznej

Unia Metropolii Polskich proponuje wprowadzenie zmian systemowych, które podreperują budżety domów opieki społecznej – dostosowanie finansowania do potrzeb demograficznych może podnieść jakość życia ich mieszkańców, a także odciążyć rodziny i bliskich. Poniżej znajdziesz najważniejsze postulaty Unii Metropolii Polskich dotyczące zmian systemowych w domach opieki społecznej.

1.    Wyrównanie płac pracowników

Jedną z kluczowych propozycji komisji Unii Metropolii Polskich jest wyrównanie płac pracowników domów opieki społecznej do poziomu płac w sektorze ochrony zdrowia. Dysproporcje w wynagrodzeniach są jednym z głównych powodów trudności z pozyskiwaniem i utrzymaniem wykwalifikowanego personelu. Unia Metropolii Polskich proponuje finansowanie kolejnych grup zawodowych, takich jak opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci czy psycholodzy przez NFZ – aktualnie osoby wykonujące te zawody mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki w ochronie zdrowia, przez co nie chcą one pracować w domach opieki społecznej.

2.    Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych

Unia Metropolii Polskich zaproponowała również zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych, które umożliwią zatrudnianie takich osób na umowy cywilnoprawne. Modyfikacja przepisów w tym zakresie zwiększy elastyczność zatrudnienia i da domom opieki społecznej większą swobodę w kształtowaniu zespołów.

3.    Łączenie domów pomocy społecznej

Kolejnym istotnym postulatem, mającym na celu dostosowanie finansowania do potrzeb demograficznych, jest zrezygnowanie ze sztywnych norm dla domów pomocy społecznej, które ograniczają ich łączenie. Zmiana ta pozwoli na lepsze dopasowanie oferty do lokalnych potrzeb i organizację pracy pod jednym zarządem, co przełoży się na optymalizację kosztów.

4.    Elastyczne gospodarowanie miejscami w domach pomocy społecznej

Aktualne przepisy wymagają od samorządów uzyskania zgody wojewody na prowadzenie usług krótkoterminowych. Bardziej elastyczne zarządzanie wolnymi miejscami w domach pomocy społecznej umożliwi prowadzenie usług wsparcia krótkoterminowego lub skierowanego do jednorodnej grupy odbiorców bez zbędnych formalności – takie rozwiązanie zwiększy dostępność i podniesie atrakcyjność domów pomocy społecznej.

5.    Rachunek dochodów własnych dla samorządów

Kluczową propozycją dla dostosowania finansowania do potrzeb demograficznych jest przywrócenie domom opieki społecznych rachunku dochodów własnych. Wejście tego postulatu w życie sprawi, że jednostki samorządowe będą mogły prowadzić komercyjną działalność uboczną w formie terapii zajęciowych, oferowania miejsc noclegowych, wynajmu sal, cateringu, usług rehabilitacyjnych i tym podobnych odpłatnych świadczeń.

 

Sprawdź, jak Unia Metropolii Polskich może wpłynąć na funkcjonowanie domów opieki społecznej

Propozycje zmian w systemie finansowania domów pomocy społecznej mają na celu nie tylko poprawę warunków pracy personelu, ale przede wszystkim zwiększenie dostępności i jakości usług dla osób starszych. W obliczu starzenia się społeczeństwa, dostosowanie finansowania do potrzeb demograficznych staje się kluczowe w celu zapewnienia godnego i aktywnego życia seniorom. Dowiedz się więcej na temat finansowania domów opieki społecznej na stronie Unii Metropolii Polskich.



Wydanie nr 121/2024 z dnia 30.04.2024 ISSN: 2391 – 6214