PIT-O i PIT ZG Niemcy — kto musi je rozliczyć?

2024-02-26

Raz w roku konieczne jest rozliczenie swoich dochodów i zaliczek na poczet podatku pobranych przez urząd skarbowy. Dotyczy to też osób zarabiających w Niemczech, które wciąż są rezydentami podatkowymi w Polsce i osiągają dochody w obu tych krajach. Czym są deklaracje PIT-O i PIT ZG Niemcy i kto musi je przygotować?

Deklaracje PIT ZG i PIT-O Niemcy – czym są?

W Polsce do podstawowych formularzy deklaracji rocznych są dostępne załączniki, które niekiedy trzeba wypełnić. To m.in. PIT ZG i PIT-O.

 

PIT ZG obejmuje dochody uzyskane w Niemczech, które trzeba wykazać przed polskim urzędem skarbowym. Konieczność składania takich dokumentów wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą podpisano pomiędzy tymi dwoma państwami.

 

Osoby zatrudnione w Niemczech mogą również przygotować załącznik PIT-O. Informuje on o chęci skorzystania z konkretnych ulg podatkowych w Polsce. Mowa tu m.in. o uldze na dziecko, rehabilitacyjnej czy z tytułu darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze. Nie wszystkie osoby mogą skorzystać z takich opcji, dlatego przed rozliczeniem warto sprawdzić wymogi do uwzględnienia poszczególnych ulg w PIT-O.

Kiedy trzeba złożyć PIT ZG Niemcy?

PIT-36 z załącznikiem ZG trzeba złożyć w sytuacji, gdy zarabiasz za granicą, ale wciąż jesteś rezydentem podatkowym w Polsce. Taki dokument można dostarczyć do urzędu skarbowego nawet wtedy, gdy w danym roku podatkowym nie uzyskałeś żadnego dochodu w naszym kraju. Wówczas mówi się o zeznaniu zerowym. Jest to jednak rozwiązanie opcjonalne, ponieważ w Polsce przy rozliczaniu dochodów z Niemiec obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. W efekcie dochód osiągnięty za granicą jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce.

 

Jeśli więc w roku podatkowym nie uzyskałeś żadnych dochodów w Polsce, nie musisz składać PIT-36. Wówczas trzeba jedynie rozliczyć się w Niemczech. Dobrowolne złożenie zeznania zerowego pozwala natomiast m.in. na wykazanie braku dochodów w Polsce przed niemieckim urzędem skarbowym, w zaświadczeniu EU/EOG.

 

Jeżeli się rozliczasz, PIT-36 ZG musi trafić do polskiego urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po okresie objętym rozliczeniem.

Jak przygotować deklarację PIT ZG Niemcy?

Samodzielne rozliczenie podatku może być problematyczne, zwłaszcza jeśli trzeba w nim uwzględnić dochody uzyskiwane również w innych państwach. Aby poprawnie wypełnić deklarację PIT-36 ZG, trzeba umieć odpowiednio odczytać zapisy na zagranicznej karcie podatkowej – sporządzonej w obcym języku.

 

Sposobem na poradzenie sobie z tymi trudnościami jest powierzenie obowiązku wypełnienia deklaracji PIT ZG Niemcy specjalistom. Pracownicy biura rozliczeń zagranicznych wiedzą, jak poprawnie przygotować dokumenty umożliwiające rozliczenie przychodów z różnych państw, nie tylko z Niemiec. Znają lokalne przepisy i szczegóły umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki temu mogą pomóc również w najbardziej skomplikowanych przypadkach, np. gdy dana osoba zarabia w kilku krajach.

 

Pomoc specjalistów umożliwia uniknięcie błędów, które mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Pracownicy biura rozliczeń zagranicznych nie tylko poprawnie wypełnią dokumenty, lecz także złożą je w odpowiednim urzędzie skarbowym w Twoim imieniu, na mocy wydanego upoważnienia. Wskażą też ulgi, które Ci przysługują, i uwzględnią je w załączniku PIT-O.

 

Druki PIT-O i PIT-ZG dotyczą więc osób, które chcą skorzystać z polskich ulg lub wykazać przychody z Niemiec przed polskim urzędem skarbowym. Przy ich wypełnianiu pomogą eksperci ze sprawdzonego biura rachunkowego.



Wydanie nr 119/2024 z dnia 28.04.2024 ISSN: 2391 – 6214