Jak zarejestrować VAT w Rumunii?

2024-02-08

Realizacja transakcji handlowych na terenie Rumunii i wielu innych krajów na całym świecie wymaga przede wszystkim zarejestrowania działalności do podatku VAT na terenie Państwa, gdzie są prowadzone operacje handlowe. Zasady rejestracji VAT w Rumunii są podobne jak w innych państwach Unii Europejskiej. Chcesz dowiedzieć się, jak w kilku krokach zarejestrować firmę do podatku VAT w Rumunii? Zobacz poradnik i zacznij działać tak, aby nie narażać się na kary finansowe ze strony urzędu skarbowego.


Rejestracja VAT w Rumunii – krok po kroku

Do zarejestrowania działalności do podatku VAT w Rumunii potrzebujesz: kopii statutu spółki, dokumentów potwierdzających legalne prowadzenie działalności gospodarczej, kopie dokumentu tożsamości oraz wyciągu z rejestru handlowego. 

Cały proces rejestracji podatku VAT w Rumunii przebiega następująco:

 1. Składasz dokument, który potwierdza rejestrację VAT UE w kraju źródłowym.
 2. Dołączasz dokumenty, które potwierdzają do gotowości prowadzenia transakcji handlowych na terenie Rumunii.
 3. Dostarczasz wyciąg z KRH (Krajowy Rejestr Handlowy).
 4. Na koniec przygotowujesz statut spółki.

Jeśli potrzebujesz rzetelnych informacji o podatku VAT w Rumunii w 2024 roku, koniecznie przejrzyj stronę: https://taxology.co/pl/blog/rejestracja-vat-w-rumunii.

Ważne jest to, że rozliczenia podatku VAT na terenie tego kraju możemy uprosić poprzez procedurę VAT OSS. Standardowa rejestracja podatnika może potrwać nawet do 1,5 miesiąca, a więc dość długo.

Kiedy trzeba zarejestrować działalność do podatku VAT w Rumunii?

Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi rejestracja na potrzeby rumuńskiego podatku VAT obejmuje takie operacje handlowe, jak:

 • prowadzenie sprzedaży towarów i świadczenia usług wobec klientów tego kraju,
 • import i eksport towarów,
 • magazynowanie produktów na terenie Rumunii,
 • import towarów na teren Rumunii z innych krajów UE,
 • wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość o wartości większej niż 10 000 euro.

W przypadku branży e-commerce najważniejsze są limity, których przekroczenie zawsze zobowiązuje przedsiębiorcę do zarejestrowania działalności do rumuńskiego podatku VAT. Na szczęście całą procedurę oraz rozliczenia podatkowe da się maksymalnie uprościć. Wystarczy skorzystać z procedury VAT OSS, która pozwala na rozliczenie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży B2C w ramach jednej, zbiorczej deklaracji w swoim kraju.

Ile wynosi podatek VAT w Rumunii i jakie transakcje obejmuje?

W Rumunii rozróżniamy trzy stawki podatkowe: 19%, 9% oraz 5%. Tutaj obowiązuje też całkowite zwolnienie podatkowe, jak ma to miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej, a w tym w Polsce. 

 • 0% stosuje się dla wewnątrzwspólnotowego transportu pasażerskiego.
 • 5% dla handlu książkami, czasopismami.
 • 9% dla art. spożywczych oprócz alkoholi oraz usług zakwaterowania w hotelach.
 • 19% z punktu widzenia e-commerce jest najważniejszą stawką podatku VAT, gdyż obejmuje szeroki zakres sprzedawanych towarów i usług na terenie Rumunii.

Pamiętaj, że rozliczenia podatkowe z VATem w Rumunii obowiązują do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Przedsiębiorcy osiągający obrót mniejszy niż 100 00 euro mogą rozliczać się z urzędem kwartalnie.Wydanie nr 196/2024 z dnia 14.07.2024 ISSN: 2391 – 6214