Zwrot prowizji: jak pomoc kancelarii prawnej może ochronić prawa klienta?

2023-11-08

Każdego roku tysiące osób w Polsce decyduje się na wzięcie kredytu. Część z zaciągniętych zobowiązań finansowych stanowią kredyty hipoteczne, choć przybywa też osób, które spłacają równolegle także inne zobowiązania wobec banku. Pomimo rosnącej popularności kredytów konsumenckich, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich przedwczesna spłata może upoważniać do ubiegania się o zwrot prowizji bankowej. O co tutaj chodzi? I jak może w tym pomóc wyspecjalizowana kancelaria prawna? Zapraszamy do lektury!

 

Zwrot prowizji — kancelaria prawna może pomóc

Prowizja stanowi sporą część kosztu całkowitego kredytu, dlatego też jej częściowy zwrot może dla konsumenta oznaczać zaoszczędzenie naprawdę dużych pieniędzy. Fakt ten był przez całe lata podważany przez banki, które uważały prowizję jako część stałą jednorazową, a zatem niepodlegającą zwrotowi. 

 

Sytuacja zmieniła się wraz z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Orzeczono wówczas, że kredytobiorca ma prawo żądać od banku lub instytucji pozabankowej zwrotu prowizji, odsetek i ubezpieczenie, o ile zobowiązanie zostało spłacone przed terminem określonym w umowie. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca ureguluje zobowiązanie w całości w połowie wyznaczonego terminu, to powinien otrzymać zwrot prowizji w postaci aż 50%. 

 

Wszystko zależy jednak od rodzaju kredytu i indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Poza tym trzeba też złożyć stosowny wniosek, który bank z różnych powodów może odrzucić. Często do korzystnego rozpatrzenia sprawy konieczna jest wiedza prawnicza. Dlatego też tak ważne jest wnikliwe zbadanie sytuacji kredytowej, w czym nieoceniona może się okazać pomoc wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Doradca prawny nie tylko pomoże przygotować odpowiednią dokumentację, ale również wyjaśni, co należy zrobić w przypadku odmowy przyjęcia wniosku przez bank.

Zwrot prowizji — jakiego kredytu to dotyczy?

Zwrot prowizji dotyczy przede wszystkim kredytów konsumenckich, samochodowych i konsolidacyjnych. Mowa tutaj o kredytach do kwoty 255 500 złotych, co reguluje ustawa z 12 maja 2011 roku o kredytach konsumenckich. W efekcie osoby, które zaciągnęły takie zobowiązania wcześniej, nie mogą ubiegać się o zwrot prowizji. 

 

Ciekawa sytuacja dotyczy też kredytu hipotecznego. Warto bowiem wiedzieć, że zwrot prowizji bankowej za kredyt według ustawy z 2011 roku dotyczy tylko kredytów konsumenckich z pominięciem kredytów hipotecznych. 

 

Te drugie reguluje jednak inna ustawa z 22 lipca 2017 roku o kredycie hipotecznym, która jasno określa, że w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania, możliwe jest odzyskanie prowizji bankowej w proporcjonalnej części. Niestety, nie dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt przed terminem wejścia wspomnianej ustawy w życie. 

 

O zwrot prowizji za udzielenie kredytu można się ubiegać tylko przez określony czas. W przypadku osób, które zrobiły to przed 9 lipca 2018 roku mowa o okresie 10 lat, a w przypadku osób, które zrobiły to później — już o tylko 6 latach. 

 

Bank może odrzucić wniosek o zwrot prowizji, co może znacząco wydłużyć cały proces — wiązać się to będzie ze skierowaniem sprawy do Rzecznika Finansowego, a w przypadku dalszych problemów ze skierowaniem sprawy na drogę sądową, co będzie generowało potencjalnie wysokie koszty. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej może pomóc w uniknięciu takiej sytuacji i w znacznym przyspieszeniu procedury zwrotu prowizji za dane zobowiązanie kredytowe. 



Wydanie nr 118/2024 z dnia 27.04.2024 ISSN: 2391 – 6214