Prezentacja, którą wszyscy zapamiętają - jak ją zrobić?

2020-01-30

Jednym z niezwykle inspirujących narzędzi dostarczanych przez MS Office jest aplikacja MS PowerPoint. Wykorzystywana do tzw. prezentacji, czyli połączenia: obrazu, treści pisanej i treści mówionej. Z prezentacji najczęściej korzysta się w trakcie wykładów, konferencji, szkoleń, interdyscyplinarnych spotkań etc. Forma tak opiera się na naszej najlepszej wiedzy o percepcji ludzkiego umysłu. Najszybciej i najtrwalej przyswajamy obrazy, potem tekst i w końcu wypowiedź ustną. Zasady składania przekazu przy pomocy tego narzędzia współgrają istotnie z procesem poznawczym człowieka.


Początek i koniec prezentacji


Aby przygotowana przez nas prezentacja zapadła w pamięć osobom ogladajacym, zacznij od agendy, czyli od scenariusza prezentacji, która pomoże Ci ją złożyć w logiczną całość a odbiorcom przyswoić i utrwalić treść. Następnie ustal ramy całego materiału, czyli wybierz slajd pierwszy i ostatni. Pamiętaj, że końcowy slajd będzie wyświetlany najdłużej, na jego tle zakończysz prezentację, podziękujesz odbiorcom i organizatorom, dlatego umieść na nim ważny dla Ciebie przekaz: dane adresowe, numer telefonu, hasło, slogan, imię i nazwisko autora, etc... .




Wybór szablonu prezentacji


PowerPoint można wykorzystać na wiele sposobów. Użytkownicy zaawansowani potraktują go wyłącznie jako bazę, ale początkujący mogą skorzystać z gotowych szablonów aplikacji i cały przekaz umieścić w wybranych przez siebie ramach. Może nie jest to najbardziej twórczy sposób, ale skuteczny. 




Oczywiście jeżeli chcesz zabłysnąć oryginalnością, popracuj nad wyjątkową aranżacją obrazu i treści, ale pamiętaj, używaj jej konsekwentnie w trakcie całej prezentacji. 


Zdjęcia i fonty


Trudno byłoby w prezentacji przecenić znaczenie urody zdjęć. Dobierz je tak, by ściągała uwagę odbiorcy ich uroda, ale i zawartość. Zdjęcia nie mogą być za jasne i zbyt jaskrawe. Stonowany, ale wyrazisty obraz nadaje Twojej pracy  szlachetności. To samo dotyczy fontów. I chociaż każde szkolenie Power Point przestrzega przed zbyt swobodnym doborem fontów, poszukaj czcionki prostej, ale interesującej. Pamiętaj, to ona będzie integrowała Twoją opowieść. 


Jak najmniej tekstu, jeden slajd : jedna kwestia


Pamiętaj, nie umieszczaj w prezentacji dużej ilości tekstu!. Najlepiej, gdy jednemu slajdowi odpowiada jedna poruszana przez Ciebie kwestia. Wszak po to tam jesteś, by omówić dany problem, obraz ma tylko go utrwalić i pozwolić umysłowi zatrzymać się dłużej na podanym przez Ciebie materiale. Nie stosuj również listy problemów czy wypunktowań na jednym slajdzie. Nic w ten sposób nie osiągniesz, chyba, że w następnych obrazach każdy z nich oddzielnie rozwiniesz. 


Szkolenie z obsługi MS PowerPoint


Zamieszczone w tym artykule porady to tylko podstawowe zasady sztuki tworzenia prezentacji. Profesjonalne szkolenie PowerPoint wyczerpuje nie tylko techniczne aspekty budowania przekazu i estetyki obrazu, ale przede wszystkim uczy panowania nad odbiorcami i manipulowania ich uwagą, w taki sposób, by osiągnąć jak najwięcej z zakładanych korzyści. 




Wydanie nr 118/2024 z dnia 27.04.2024 ISSN: 2391 – 6214