Jakimi metodami przeprowadza się wycenę spółki?

2019-12-02

Osoby prowadzące własne przedsiębiorstwo często zastanawiają się, ile tak naprawdę warta jest ich firma? I czy kapitał, który zainwestowali, zwrócił się jak początkowo zakładali. Aby sporządzić wycenę wartości spółki, należy określić najpierw cel (funkcję) takiej wyceny. Może to być np. funkcja doradcza przy sprzedaży spółki albo informacyjna dla kadry zarządzającej. Sprawdźmy, jakie są metody wyceny spółki.


Wartość przedsiębiorstwa

Wartość firmy można określić posiadając odpowiednie dane i informacje finansowe, które mają na celu wskazać, ile faktycznie warte jest dane przedsiębiorstwo. Należy wziąć pod uwagę m.in. formę prawną danego podmiotu, zakres oraz przedmiot prowadzonej działalności, a także inne czynniki mające wpływ na firmę. W odniesieniu do spółek wycenę przeprowadza się najczęściej w przypadku fuzji, przejęć, przekształcenia formy prawnej. Więcej informacji na temat wyceny udziałów w spółce z o.o. znajdziemy w artykule na stronie rzeczoznawcy.net.pl.


Metody wyceny spółki

Na podstawie określonego wcześniej celu i zebranych danych można wybrać metodę, za pomocą której będzie można dokonać wyceny wartości firmy. Najczęściej wyróżnia się trzy metody wyceny:


  • metoda dochodowa
  • metoda majątkowa
  • metoda porównawcza

W teorii metod wyceny jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie mają zastosowanie do oszacowania wartości przedsiębiorstwa przeznaczonego na sprzedaż. Niejednokrotnie konieczne jest wykorzystanie kilku metod naraz, aby prawidłowo i miarodajnie wycenić firmę. Artykuł na temat wyceny przedsiębiorstwa i całego procesu z tym związanego znajdziemy na stronie https://rzeczoznawcy.net.pl/uslugi-podstawowe/wycena-przedsiebiorstwa/


Metoda dochodowa

Metoda dochodowa nazywana jest także DCF (Discounted Cash Flow Methods) i polega na oszacowaniu rzeczywistej wartości firmy, biorąc pod uwagę zdyskontowane wartości przepływów pieniężnych, które firma jest w stanie uzyskać w przyszłości. W tej metodzie bierze się również do obliczeń ryzyko przedsiębiorstwa, które jest trudne do przewidzenia, co z kolei przekłada się na opinię, że ta metoda jest stosunkowo trudna w zastosowaniu.


Metoda majątkowa

Metoda majątkowa to tradycyjna metoda wyceny przedsiębiorstwa, gdzie wartością są poszczególne aktywa danego podmiotu. Do metod majątkowych zaliczamy metodę księgową, skorygowanych aktywów netto, likwidacyjną i odtworzeniową. Przy tej metodzie nie uwzględnia się innych istotnych składników majątku jak np. know-how, doświadczenia, bazy stałych klientów, itd. Najczęściej metody majątkowe stosuje się dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które posiadają duży udział aktywów trwałych w całym swoim majątku. 


Metoda porównawcza

Wycena metodą porównawczą to porównanie danej firmy z innymi podmiotami o podobnym profilu, które prowadzą działalność w danej branży. Do porównania wybiera się spółki notowane na rynku publicznym albo takie, które udostępniają dane na temat szczegółów transakcji sprzedaży lub fuzji. W celu oszacowania wartości firmy bierze się pod uwagę odpowiednie mierniki ekonomiczno-finansowe, aby ocenić potencjał firmy na tle innych podmiotów, uwzględniając uzyskiwane dochody i posiadany majątek. 






Wydanie nr 117/2024 z dnia 26.04.2024 ISSN: 2391 – 6214