Jak poprawić błędy w systemie białej listy podatników VAT

2019-11-18

Po uruchomieniu dnia 1 września br. białej listy podatników VAT, pojawiło się wiele wątpliwości z pracy oraz działania systemu. Część podatników zauważyła również, że w ramach listy brakuje informacji o ich przedsiębiorstwach lub dane te są nieaktualne, a nawet błędne. Dlatego warto wyjaśnić z czego nieprawidłowości mogą wynikać, jak należy je poprawiać, ewentualnie zgłaszać do zmian.

Biała lista VAT jest wykazem, który zastąpił funkcjonujące wcześniej listy podatników VAT: zarejestrowanych, niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych. Żaden z podatników nie musiał złożyć żadnego wniosku, aby znaleźć się na liście. Krajowa Administracja Skarbowa pobrała dane z dostępnych sobie informacji i rejestrów publicznych. Ewentualne błędy wynikają więc przede wszystkim nie z błędów samej białej listy podatników VAT, ale z wcześniej pojawiających się problemów w innych rejestrach oraz w specyfice działania systemu.

Numery rachunków bankowych – skąd mogą wynikać braki

Jednym z elementów, który przysporzył najwięcej wątpliwości oraz problemów był dział białej listy podatników VAT, dotyczący odpowiednich numerów rachunków podatników. To tutaj ustawodawca przewidział odpowiednie sankcje, które mogą powodować brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a nawet odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za niezapłacony podatek VAT. Jednym z najczęściej zauważanych nieprawidłowości były braki.

Tylko dla VAT’owców

W tym miejscu warto przypomnieć, że numery rachunków VAT publikowane są tylko dla zarejestrowanych i czynnych podatników VAT. Oznacza to, że w przypadku odmówienia rejestracji lub wykreślenia, dane znajdą się w wykazie, ale nie będą obejmowały informacji o numerze rachunku bankowego. Biała lista nie obejmie również podmiotów gospodarczych nie będących podatnikami VAT.

Ograniczenie do rachunków firmowych

W drugiej kolejności należy pamiętać, że nie każdy rachunek bankowy jest rachunkiem firmowym. W wykazie nie znajdą się więc rachunki rozliczeniowe "prywatne" - nie są one dedykowane prowadzeniu działalności gospodarczej. Każdy podmiot może samodzielnie sprawdzić, czy ma odpowiednie konto firmowe w swoim banku.

Weryfikacja STIR

STIR to specjalny system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, pozwalający Krajowej Administracji Skarbowej na weryfikację i analizę danych, w celu zapobiegania przestępstwom i wyłudzeniom skarbowym. Tylko odpowiednio potwierdzone przez STIR rachunki znajdą się na białej liście podatników VAT. Zgłoszenia rachunku dokonuje bank, który go prowadzi. Problemy w zakresie STIR należy sprawdzić bezpośrednio w banku.

Zgłoszenia do odpowiednich organów podatkowych

W zakresie numerów rachunków bankowych rachunki, które wyświetlają się w ramach białej listy podatników VAT, zostały pobrane z wcześniej wspomnianych baz Krajowej Administracji Skarbowej - czyli w praktyce te, które podatnik podał do urzędu skarbowego w zgłoszeniu indentyfikacyjnym lub w zgłoszeniu aktualizacyjnym. Dlatego w przypadku błędów, w pierwszej kolejności warto sprawdzić dokonane wcześniej zgłoszenia do organów podatkowych.





Wydanie nr 125/2024 z dnia 04.05.2024 ISSN: 2391 – 6214