Jak poradzić sobie z montażem drzwi wewnętrznych?

2019-08-06

Drzwi wewnętrzne

Jak poradzić sobie z montażem drzwi wewnętrznych?

 

Do montażu drzwi najlepiej wynająć fachowca. Gdy wstawi je osoba z doświadczeniem, nie musimy raczej martwić się o ostateczny efekt. Co jednak, gdy z jakiejkolwiek przyczyny - na przykład ambicjonalnej - zdecydujemy się samodzielną instalację drzwi? Czy w ogóle amator może tego dokonać? Z pewnością tak, warunkiem jest jednak zastosowanie się do zasad, które przedstawiamy w niniejszym tekście.

 

Jak założyć futrynę?

 

Przed rozpoczęciem pracy należy wszystko dokładnie wymierzyć - nie chcemy przecież, by drzwi nie zmieściły się w otworze. Oprócz ich wysokości i szerokości konieczne jest zadbanie o odpowiednią wysokość klamki i usytuowanie zawiasów. Gdy wiemy, że pod tym względem wszystko się zgadza, sprawdźmy, czy mamy przy sobie potrzebne przybory i narzędzia: kotwy, nożyk, piankę do montażu i gwoździe. Po włożeniu ościeżnicy należy ją mocno rozeprzeć, a następnie zablokować przy pomocy drewnianych klinów. Do zbadania pionu i poziomu powinniśmy użyć poziomicy. W momencie, w którym nie mamy już wątpliwości co do umiejscowienia futryny, możemy przystąpić do wypełniania pustych miejsc pianką montażową (polecamy użycie wersji niskoprężnej). Aby lepiej przywarła, zastosujmy trik polegający na delikatnym zmoczeniu miejsc piankowania. Po aplikacji ościeżnicę należy pozostawić na dobę. W tym czasie pianka montażowa powinna dostatecznie stwardnieć.

 

Wstawianie drzwi

 

Aby umieścić drzwi w należnym im miejscu, musimy najpierw zająć się zawiasami. Wkręcamy je w ościeżnicę i skrzydło drzwiowe. Teraz wystarczy połączyć obie części. Gdy drzwi są już osadzone w futrynie, wykonajmy kilka testów sprawdzających wytrzymałość zawiasów i sprawność zamykania się drzwi. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, możemy przystąpić do założenia klamki. Po jej skręceniu ostatecznie przytwierdzamy futryny do przylegającej do niej ściany. Wwiercamy się w ścianę dość głęboko, a w powstały otwór wpuszczamy kotwy - specjalny rodzaj kołków montażowych. Jeśli konstrukcja jest już stabilna, zakładamy uszczelki - zapewnią one amortyzację przy zamykaniu drzwi i będą stanowić filtr, przez który nie przedostanie się przynajmniej część dźwięków. 

 

Jak widać, instalacja drzwi wewnętrznych nie jest zadaniem poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Jeżeli będziemy w stanie zachować pion i stworzymy stabilną konstrukcję, nic nie powinno nas zaskoczyć. W części wypadków wystarczy nawet sama wymiana zawiasów i skrzydła drzwiowego. Samodzielne wykonanie prac montażowych z pewnością da wiele satysfakcji. Do dzieła!Wydanie nr 195/2020 z dnia 13.07.2020 ISSN: 2391 – 6214