Czy kogeneracja się opłaca?

2019-02-08

Kogeneracja to proces technologiczny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem – nie tylko przedsiębiorców, ale również polityków. Nic dziwnego – ma on sporo zalet. Czy jednak faktycznie jest opłacalny? Zobacz, czym jest kogeneracja i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.


Kogeneracja – co to jest?

Tradycyjna elektrownia produkuje prąd przy pomocy silnika cieplnego – przekształca energię cieplną w energię elektryczną. Jednak w procesie tym ponad połowa ciepła zostaje zmarnowana. Proces kogeneracji polega natomiast na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej oraz ciepła użytkowego. Wykorzystuje się do tego celu elektrociepłownię przechwytującą ciepło odpadowe, które w tradycyjnej elektrowni uległoby zmarnowaniu.


Jakie są zalety kogeneracji?

Zalety kogeneracji zostały dostrzeżone nie tylko przez przedsiębiorców, ale również przez władze Unii Europejskiej, która aktywnie wspiera rozwój tej technologii. Obecnie w UE około 11% energii elektrycznej pozyskiwane jest w procesie kogeneracji.


Do najważniejszych zalet kogeneracji należy zaliczyć zwiększoną efektywność energetyczną. Wydajność produkcji w elektrociepłowni jest nawet o 30% wyższa niż osobna produkcja energii elektrycznej i cieplnej. Jednocześnie przekłada się to na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, a tym samym – oszczędność pieniędzy. Właśnie dlatego kogeneracja spotyka się z zainteresowaniem dużych przedsiębiorstw, które nie tylko oszczędzają na opłatach za prąd, ale również wykorzystują energię cieplną np. do swoich procesów produkcyjnych.


Kogeneracja a tani prąd dla firm

Kogeneracja to rozwiązanie wspierane przez Unię Europejską, a także przez polskie władze. Wynika to nie tylko z potrzeby stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz racjonalizacji wykorzystania zasobów, ale również z deklarowanych przez UE celów klimatycznych. W 2006 roku energia elektryczna pozyskana w procesie kogeneracji stanowiła 15,8% energii elektrycznej w kraju, natomiast energia cieplna – 22%. Państwo polskie planowało podwoić ten wskaźnik do 2020 roku. Choć planów tych prawdopodobnie nie uda się zrealizować w terminie, wyraźnie dostrzegalna jest tendencja wzrostowa. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na korzystanie z kogeneracji, mogą więc oczekiwać po stronie państwa wsparcia i korzystnych rozwiązań takich jak np. dofinansowania do nowych instalacji.


Kogeneracja to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na produkcję taniego prądu dla firm przy jednoczesnej produkcji energii cieplnej. Szereg zalet – od oszczędności finansowych po ekologiczność tego procesu – powoduje, że ten sposób pozyskiwania energii będzie stawał się coraz popularniejszy. Warto więc już teraz zainteresować się tym rozwiązaniem i już wkrótce cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za prąd.



Wydanie nr 118/2024 z dnia 27.04.2024 ISSN: 2391 – 6214