Księga wieczysta działki - czego się z niej dowiesz?

2022-05-31

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gruntu np. w celach inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji o konkretnej działce, warto dokładnie sprawdzić nieruchomość pod względem prawnym. W tym celu bardzo przydatna będzie księga wieczysta.


Zgodnie z zasadą domniemania prawdziwości ksiąg wieczystych, to co jest w nich zapisane, uważa się za obowiązujące, a prawo wpisane do księgi wieczystej ma pierwszeństwo przed innymi prawami. W przypadku ksiąg wieczystych mamy do czynienia z tzw. rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Treść księgi będzie rozstrzygająca w przypadku jakichkolwiek sporów. Po księgę wieczystą warto sięgnąć nie tylko wtedy, gdy nieruchomość kupujemy w celach inwestycyjnych, ale także przed budową domu nad określonej działce lub gdy nieruchomość jest przedmiotem np. spadku, darowizny. Księgi wieczyste są jawne i można je przeglądać w Internecie, wystarczy tylko znać ich numer.

Księga wieczysta działki. Co zawiera?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument na temat stanu prawnego gruntu, pozwalający zweryfikować istotne informacje, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie działki. Każda księga wieczysta jest zbudowana w określony sposób i zawiera m.in. takie informacje, jak lokalizacja nieruchomości, powierzchnia działki, a także jej dokładny opis i tzw. identyfikator działki. Księga wieczysta to też spis praw związanych z własnością np. użytkowanie wieczyste, a także informacje o właścicielu lub właścicielach działki, jakichkolwiek roszczeniach i ograniczeniach ustanowionych na nieruchomości np. prawie służebności, ustanowionej hipotece czy też innym zadłużeniu nieruchomości.

Każda księga składa się z poszczególnych elementów: Dział I - oznaczenie nieruchomości oraz spis praw związanych z własnością, Dział II - własność, Dział III - prawa, roszczenia i ograniczenia oraz Dział IV – hipoteka. Każda księga zawiera również okładkę, gdzie znajdziemy numer księgi wieczystej, powód dla którego została założona, a także który sąd i jaki jego wydział zajmuje się prowadzeniem księgi. W przypadku księgi wieczystej działki warto zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię działki, którą odczytamy w Rubryce 1.5 - Obszar oraz na pole Sposób korzystania, które określa rodzaj użytku gruntowego dla działki ewidencyjnej np. działka gruntu lub teren pod zabudowę. Do księgi wieczystej dołączony jest również zbiór dokumentów, które były podstawą wpisów w księdze wieczystej. Akta te nie są jednak jawne.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Księgi wieczyste można przeglądać w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Najłatwiej będzie jednak znaleźć księgę wieczystą w Internecie. Każdą księgę wieczystą można bezpłatnie pobrać do wglądu z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych). Warto też zapoznać się z informacjami na stronie Ksiegawieczysta.net, gdzie można znaleźć porady dotyczące spraw związanych z księgami wieczystymi. Dokładne poznanie stanu prawnego nieruchomości pomoże uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, a także podjąć właściwą decyzję, co do tego, którą działkę zakupić. Wbrew pozorom księga wieczysta nie jest bardzo obszerna, ani skomplikowana, każdy więc bez problemu może się z nią zapoznać.



Wydanie nr 110/2024 z dnia 19.04.2024 ISSN: 2391 – 6214