Oszczędzanie na emeryturę – w jaki sposób zadbać o swoją przyszłość?

2022-03-23

Każdy z nas, czytając prognozy dotyczące potencjalnych emerytur, jakie będą przysługiwały tym, którzy wiek emerytalny przekroczą za 20-30 lat zastanawia się, w jaki sposób stworzyć sobie optymalną poduszkę finansową, która umożliwi wygodne i niezależne finansowanie jesieni naszego życia bez uzależniania się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj dajemy kilka wskazówek, jak ulokować swoje oszczędności.


Najważniejsza zasada oszczędzania: dywersyfikacja

Bardzo prawdopodobne, że już kilka lat temu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że tylko poprzez samodzielne oszczędzanie pieniędzy będziemy w stanie wyżyć na emeryturze. Najnowsze wieści mówią o wysokości emerytur, które nie przekraczają 1/3 naszych obecnych dochodów. To, w połączeniu z galopującą inflacją nie daje nam zbyt optymistycznych perspektyw na późniejsze lata. Dlatego też wielu z nas wypracowało już pewien kapitał, który należałoby ulokować.

I tu pojawia się najważniejsze pytanie - gdzie ulokować nasze pieniądze? Bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać o tym, że w procesie budowania kapitału i inwestowania swoich pieniędzy najważniejsza jest dywersyfikacja. 20 lat to ogrom czasu, podczas którego w świecie finansów może zmienić się praktycznie wszystko. Dlatego też, by zachować pewne bezpieczeństwo, nie wkładajmy wszystkich pieniędzy w jeden produkt, a rozdzielmy je, redukując ryzyko przykrych niespodzianek.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Gdy kwestie dywersyfikacji mamy ustaloną, czas przejść do sposobów na to, by w czasie emerytury żyć pełnią życia, a nie ledwo wiązać koniec z końcem. Na pierwszy ogień Pracownicze Plany Kapitałowe - propozycja rządu, która umożliwia nam gromadzić kapitał emerytalny zarówno ze środków pracodawcy, jak i pracownika. Jak działają PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nieobowiązkowy program oszczędzania dla pracowników, w ramach których pracodawca podpisuje umowę z podmiotem inwestującym środki aż do czasu uzyskania przez nas 60 roku życia. Po tym czasie wszystkie pieniądze dotychczas uzbierane - zarówno składki pracodawcy, jak i nasze składki mogą zostać wypłacone w ramach jednorazowej wypłaty, lub w ramach miesięcznego świadczenia. Jak wysokie składki są odprowadzane do PPK? Składka pracownika wynosi 2% wynagrodzenia brutto, pracodawca ze swojej strony odprowadza na nasz program 1.5%, a ponadto Państwo dokłada nam 240 złotych każdego roku, plus 250 złotych składki powitalnej.

IKE i IKZE

Kolejna alternatywa, która umożliwia nam gromadzenie kapitału na okres emerytury to Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego dostępne pod adresem https://www.metlife.pl/emerytura/ike_ikze/. To tak zwany trzeci filar, który umożliwia nam dobrowolne wpłacanie środków, które następnie będą inwestowane zgodnie z naszymi preferencjami inwestycyjnymi.

Pieniądze zgromadzone na IKE i IKZE będziemy mogli wypłacić dopiero w momencie, gdy osiągniemy 50 rok życia (w przypadku IKZE jest to 65 rok życia). Jest to zdecydowanie najtańsza i najpewniejsza forma gromadzenia i pomnażania kapitału, która faktycznie daje nam perspektywę osiągnięcia optymalnej stopy zwrotu z inwestycji. Jaka jest różnica pomiędzy IKE i IKZE? Najważniejsza to fakt, iż wpłacone składki na IKZE możemy odliczyć od podatku dochodowego.

Lokata

Ostatnia z alternatyw, wciąż najpopularniejsza w naszym społeczeństwie to zwykła lokata bankowa. To produkt depozytowy oferowany przez każdą instytucję bankową działającą w Polsce. Lokaty terminowe dają nam gwarancję kapitału - oznacza to, że po zakończeniu lokaty odzyskamy co najmniej tę samą wartość, którą wpłaciliśmy. Jest to więc alternatywa dla wszystkich tych osób, które nie akceptują nawet najmniejszego ryzyka inwestycyjnego.

Drugą stroną medalu jest niestety nadzwyczaj niskie oprocentowanie lokat terminowych, które obecnie wynosi średnio nie więcej, niż 1% w skali roku. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które chcą po prostu przechować swoje środki w bezpiecznym miejscu bez chęci do pomnażania kapitału.

Przedstawione rozwiązania lokowania kapitału nie wyczerpują w całości tematu. Oczywiście możemy postawić na inwestycje w fundusze inwestycyjne lub inne instrumenty finansowe, które dają większy potencjał do zysku, ale też nie gwarantują bezpieczeństwa naszego depozytu.



Wydanie nr 110/2024 z dnia 19.04.2024 ISSN: 2391 – 6214