Jakie okna wybrać?

2021-11-08


Można odnieść wrażenie, przynajmniej z perspektywy osoby nieznającej się na branży budowlanej, że dobór odpowiednich okien do nowego domu jest rzeczą prostą i oczywistą. Czym bowiem miałby się wyróżniać okna poza kształtem i rozmiarem? Okazuje się jednak, że na rynku wyróżnia się kilka rodzajów okien ze względu na materiał, ale nie tylko.

 

Dostępne w sprzedaży okna możemy podzielić ze względu na lokalizację, konstrukcję, liczbę szyb (okna dwuszybowe i trzyszybowe), wyżej wspomniany materiał oraz ze względu na sposób otwierania. Coraz popularniejsze na rynku są również okna energooszczędne i pasywne, przeznaczone do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, a także okna antywłamaniowe.

 

Jeśli mielibyśmy podzielić okna na materiał, z jakiego zostały wykonane, rankingi popularności biją okna plastikowe. Są stosunkowo niedrogie, a wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Niestety, w przeciwieństwie do aluminium materiał jest dość wrażliwy na zmiany temperatury, w związku z czym nie nadaje się do realizowania przeszkleń wielkogabarytowych. Z kolei z oknami drewnianymi wygrywają tym, że poza myciem w zasadzie nie wymagają konserwacji. Z drugiej strony uszkodzenia powierzchni często kwalifikują je nie do renowacji, a wymiany.

 

Swoją klasyczną i elegancką formą niewątpliwie wyróżniają się okna drewniane. Zamiast drewna litego stosuje się klejowe warstwowo, dzięki czemu zachowuje elastyczność, ale nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności. Na etapie produkcji drewno zabezpiecza się wysokiej jakości farbami, dzięki którym zyskuje ono odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Minusem okien z drewna jest to, że wymagają one dokładnej i pieczołowitej pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku należy je dokładnie wyczyścić i odświeżyć.

 

Warte rozważenia są również nowoczesne okna aluminiowe. Wśród nich znajdziemy takie z matową powierzchnią, imitującą drewno. Pozwalają one na realizację bardziej skomplikowanych projektów, na przykład w nowoczesnym budownictwie, ponieważ aluminium nie odkształca się, jest sztywne, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Okna aluminiowe nie wymagają też żadnej konserwacji. Niestety, aluminium ma gorsze właściwości izolacyjne niż chociażby plastik, w związku z czym nie chroni aż tak przez uciekaniem ciepła.

 

Dzieląc okna ze względu na konstrukcję wyróżnić możemy: okna jednoramowe, okna krosnowe, okna ościeżnicowe czy okna skrzynkowe. Ze względu na lokalizację zaś, wskazać należy: okna elewacyjne (fasadowe), okna balkonowe (inaczej tarasowe) czy okna dachowe (okna połaciowe).

 

Reasumując, jest w czym wybierać, natomiast bardzo istotne jest to, aby dopasować okna do stylu powstającego budynku. Warto więc podjąć decyzję w tej kwestii jeszcze na etapie projektowania domu.Wydanie nr 148/2022 z dnia 28.05.2022 ISSN: 2391 – 6214