Czym jest nieruchomość komercyjna?

2020-11-03

Przed zainwestowaniem kapitału w nieruchomości, inwestor powinien w pierwszej kolejności określić, jaki rodzaj nieruchomości pozwoli mu pomnażać oszczędności. Alternatywą dla zakupu mieszkania może być inwestycja w nieruchomości komercyjne. Tłumaczymy, czym są nieruchomości komercyjne i dlaczego warto się nimi zainteresować.


Jak należy rozumieć pojęcie „nieruchomość komercyjna”?

W przepisach na próżno szukać definicji nieruchomości komercyjnej. Czym jest zatem taka nieruchomość? Tego rodzaju nieruchomości są dostosowane do prowadzenia działalności gospodarczej. Charakterystyczne dla każdej nieruchomości komercyjnej jest to, że:

  • jest ona niezamieszkana – jest za to dostosowana do rodzaju i specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej,
  • służy ona prowadzeniu działalności gospodarczej – w rezultacie pozwala realizować założenia biznesowe i osiągać zysk.

Współcześnie budowane nieruchomości komercyjne to nie zawsze odrębne budynki. Działające na polskim rynku firmy deweloperskie często tworzą osiedla, na których powstają obiekty mające kilka funkcji. Z reguły na parterze takich budynków znajdują się lokale usługowo-handlowe, kolejne piętra przystosowane są do działalności biurowej, a najwyższe kondygnacje projektowane są jako luksusowe apartamenty.

Taka zabudowa ma swoje zalety. Dzięki temu, że lokale usługowe czy biura znajdują się w bliskości nieruchomości mieszkalnych, łatwiej do nich dotrzeć zarówno pracownikom, jak i potencjalnym klientom. To z kolei korzystnie przekłada się na zyski rezydujących w nich firm.

Więcej informacji o budynkach typu mixed-use można znaleźć na tej stronie internetowej: https://social.estate/slownik/co-to-jest-nieruchomosc-komercyjna/.

Jakie są rodzaje nieruchomości komercyjnych?

Jeżeli spojrzeć na przekrój nieruchomości komercyjnych, to potencjalni inwestorzy mają w czym wybierać. Na rynku dostępne są:

  • lokale użytkowe i usługowe – prowadzona jest w nich działalność usługowa, gastronomiczna lub sprzedaż różnych produktów; z reguły są one zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miasta lub na osiedlach,
  • magazyny – to powierzchnie, w których firmy mogą przechowywać produkty czy surowce; aby obniżyć koszty utrzymania, większość z nich zlokalizowana jest poza miastem,
  • hale produkcyjne – przestrzenie zaprojektowane z myślą o prowadzeniu produkcji; tak jak magazyny są one lokalizowane w przemysłowych dzielnicach czy na przedmieściach,
  • biurowce, galerie handlowe, hotele – to całe budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza,
  • działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną – w zależności od ich położenia, mogą powstać na nich obiekty z powyższych kategorii.

Inwestorzy prywatni mogą zainwestować posiadane środki w zakup nieruchomości komercyjnej każdego rodzaju. Barierą może się okazać brak wystarczających funduszy. Z reguły nieruchomości komercyjne mają większą powierzchnię niż nieruchomości mieszkalne, a to z kolei powoduje, że są odpowiednio droższe.

Jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?

Zakup dużej nieruchomości komercyjnej często jest poza zasięgiem prywatnych inwestorów. Dotyczy to w szczególności dużych nieruchomości komercyjnych, użytkowanych przez sieci handlowe, np. Lidl czy Rossmann. Dziś jednak nie trzeba być właścicielem całej nieruchomości, aby czerpać zysk z jej wynajmu.

Alternatywą dla zakupu lokali komercyjnych jest crowdfunding nieruchomości komercyjnych. Jest to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych. Na czym ono polega? W modelu crowdfundingu inwestor kupuje udziały w spółce, która zajmuje się wynajmem nieruchomości komercyjnych. Aby zakupić udziały, wystarczy dysponować kwotą rzędu 3000 zł. Dodatkowo inwestor nie musi samodzielnie:

  • określać potencjału danego miejsca jako nieruchomości komercyjnej – robią to za niego specjaliści, którzy mają w tej kwestii doświadczenie,
  • prognozować zysku – tym również zajmują się eksperci dzięki posiadanemu know-how,
  • pilnować rozliczeń z najemcą – wynajem nieruchomości komercyjnej to nie tylko zyski, ale również konkretne obowiązki, w tym rozliczenia z najmująca firmą.

Firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne z reguły wybierają najemców długoterminowych. Na szczególnie atrakcyjne zyski można liczyć, wynajmując powierzchnię sieciom handlowym takim jak Biedronka, Lidl czy Rossmann.
Wydanie nr 342/2023 z dnia 08.12.2023 ISSN: 2391 – 6214