Gdy dłużnik nie chce płacić - jak poradzić sobie z odzyskaniem pieniędzy?

2019-09-09


Nikt nie lubi być dłużnikiem, a tym bardziej jeżeli to ktoś nam nie zwrócił pożyczonych pieniędzy. W takiej sytuacji zrobimy często bardzo wiele, aby odzyskać pożyczone pieniądze czy wyegzekwować zapłatę za wykonaną pracę. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji nie jesteśmy sami - możemy poprosić o pomoc wykwalifikowanego prawnika, który wspomoże nas swoją wiedzą i umiejętnościami w walce z nieuczciwymi dłużnikami. Jak zatem poradzić sobie z odzyskaniem pieniędzy?

 

1. Zanim pójdziesz do prawnika

2. Etap pierwszy - wezwanie do zapłaty

3. Etap drugi - sprawa w sądzie

4. Etap trzeci - komornik

5. Ile to kosztuje i trwa?

 

Zanim pójdziesz do prawnika

Powinniśmy pamiętać, że zawsze wszelkie spory warto jest najpierw spróbować rozwiązać w sposób polubowny, szczególnie jeżeli dotyczy to kogoś nam bliskiego. Często zdarza się tak, że upomnienie działa na dłużnika mobilizująco i ostatecznie wystarcza, abyśmy odzyskali pieniądze. Ważne jest przy tym, z jakiego powodu ktoś zaprzestał spłacania nas. Przykładowo, jeżeli osoba, której pożyczyliśmy pieniądze straciła pracę, może nie być w stanie w tej chwili oddać nam długu, jednak z drugiej strony może chcieć umówić się z nami na inne warunki zwrotu pieniędzy. Jest to działanie najszybsze z możliwych i dlatego warto o nim pamiętać. Co jednak zrobić, gdy nie działa?

 

Etap pierwszy - wezwanie do zapłaty

Jeżeli nie jesteśmy w stanie przemówić dłużnikowi do rozsądku, dobrze jest zgłosić się do prawnika. Pierwszym krokiem, jaki ten wykona w naszym imieniu, jest wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Prawnik musi wysłać trzy takie dokumenty, zanim będzie mógł przejść do kolejnego kroku. W przypadku, gdy nie otrzymaliśmy pieniędzy za wykonaną pracę, jest to zwykle bardzo dobry i skuteczny "straszak", a pieniądze pojawiają się już po pierwszym wezwaniu. Jeżeli jednak list nie pomoże, co więcej można zrobić?

 

Etap drugi - sprawa w sądzie

W przypadku, gdy pismo z kancelarii nie przekonuje dłużnika do spłaty swojego długu, prawnik Warszawa występuje do sądu. Korzystanie z kancelarii jest w tym wypadku o tyle korzystne, że często nie musimy robić absolutnie nic, podczas gdy nasz przedstawiciel dba o rozstrzygnięcie sprawy na naszą korzyść. Pierwszym wynikiem działań sądu jest sądowe wezwanie do zapłaty wierzytelności, a w przypadku gdy i ono nie poskutkuje rozwiązaniem problemu długu, prawnik będzie wnioskował o nakaz komorniczy.

 

Etap trzeci - komornik

Gdy wszystkie inne możliwości zawiodą, reprezentujący nas prawnik sięgnie po broń ostateczną - komornika. W momencie uzyskania komorniczego nakazu jesteśmy w stanie nie tylko wyegzekwować dług w formie pieniężnej, ale także zająć dobra dłużnika celem pokrycia tegoż długu. Przykładowo, jeżeli nieuczciwa firma nie zapłaciła nam za wykonaną pracę, komornik jest w stanie zająć własność należącą do firmy począwszy od różnorodnych ruchomości i nieruchomości, a skończywszy nawet na stronie i domenie internetowej.

 

Ile to kosztuje i trwa?

Wszystko zależy od rodzaju sprawy. Prawnik pobiera zwykle procent kwoty, jaka jest do odzyskania, w ramach wynagrodzenia za swoją pracę. Z drugiej strony czas trwania takiej sprawy od momentu zgłoszenia się do kancelarii do odzyskania pieniędzy może być bardzo zróżnicowany i zależy od tego, jak uparty jest dłużnik. W przypadku, gdy samo przedsądowe wezwanie wystarcza, wierzytelność możemy otrzymać już w kilka dni po zgłoszeniu się do kancelarii. Czasem jednak trwa to o wiele dłużej, bo w przypadku trudnych spraw może być nawet rok i więcej.Wydanie nr 195/2020 z dnia 13.07.2020 ISSN: 2391 – 6214