Poduszka finansowa: dlaczego warto ją mieć?

2019-07-19

Poduszka finansowa

Nawet najbardziej szczegółowy plan może legnąć w gruzach. Parafrazując słowa Benjamina Franklina - w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Nigdy nie mamy pewności, jaka przyszłość nas czeka. O ile w niektórych sferach życia nie możemy nic poradzić, np. w przypadku poważnej choroby, tak w kwestiach finansowych, mamy realny wpływ na zabezpieczenie przyszłości. Czy wiesz, czym jest poduszka finansowa i dlaczego warto ją mieć? Sprawdź!

W przypadku zdarzeń losowych trudno o zachowanie spokoju. Gdy mowa o utracie pieniędzy, tym bardziej mocno denerwujemy się nie tylko z powodu finansowego nieszczęścia, ale także ze względu na odpowiedzialność za naszych bliskich. Nagłe wydatki, utrata pracy, mienia w przypadku kradzieży lub nieszczęść, niekończące się zobowiązania - jak żyć spokojnie, gdy dopadną nas poważne problemy finansowe? Metodą prewencyjną będzie poduszka finansowa.

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to określenie środków pieniężnych, zazwyczaj stanowiących budżet domowy, jako oszczędności wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych. Przyjmuje się, że poduszka finansowa powinna stanowić ekwiwalent od 3 do przynajmniej 6 wartości miesięcznych wydatków. Użycie nazwy “poduszka” symbolizuje bezpieczeństwo i łagodne “lądowanie” w przypadku nagłych kłopotów finansowych. To właśnie zgromadzone oszczędności mają wtedy pomóc nam poradzić sobie z problemami.

Najczęstsze przyczyny braku stabilności finansowej

W kontekście pieniędzy nie ma pewników. Nikt nie da nam gwarancji, że zawsze będziemy stabilni finansowo, a dopływ gotówki nigdy się nie skończy. Nawet jeśli mamy dobrą pracę, wysokie aktywa i sporo oszczędności. Gdy nie posiadamy zbudowanej poduszki finansowej, czyli oszczędności, które możemy przeznaczyć na nagłe potrzeby finansowe, sytuacja zdecydowanie komplikuje się. Nie mogąc skorzystać z własnych środków, sięgamy po pomoc finansową u zewnętrznych instytucji - w bankach, firmach pożyczkowych. To prosta droga do wpadnięcia w spiralę długu. Oto kilka przykładów najczęstszych problemów finansowych:

l utrata pracy

l nadmierna ilość zobowiązań finansowych: kredytów, leasingu, kart kredytowych

l brak zleceń, spadek sprzedaży - w przypadku przedsiębiorców

l nietrafione inwestycje

l wypadki losowe: choroba, niezdolność do pracy, drogie leki, utrata mienia, kradzież, zniszczenia nieruchomości, samochodu

l zepsute sprzęty domowe, awarie ogrzewania, etc.

Finansowe bezpieczeństwo

Każda z wymienionych przyczyn trudnych sytuacji wymaga określonej kwoty na pokrycie szkód, czy zażegnanie problemów. Warto zadbać o psychiczny spokój, odkładając pieniądze stanowiące “poduszkę finansową”. Zobacz jak zbudować finansowe bezpieczeństwo.

Dodatkowe informacje na temat poduszki finansowej znajdziesz na "https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/poduszka-finansowa-zbuduj-fundusz-awaryjny".

W jaki sposób budować „poduszki finansowe”?

Budowanie poduszki finansowej to metoda małych kroczków. Na początku postarajmy się odłożyć niedużą kwotę - zacznijmy od 1000 zł. Nawet jeśli nasz budżet domowy nie pozwala nam na odkładanie większej sumy niż 100 zł miesięcznie, spróbujmy. Nawet 1000 zł odłożone na czarną godzinę, może naprawdę nam pomóc.

Kolejną ważną sprawą będzie konsekwencja. Pieniądze, które budują poduszkę finansową są “nie do ruszenia”. To oznacza, że nie możemy korzystać z nich w dowolnym momencie i przy pierwszej okazji potrzeby większego wydatku. Należy wtedy ocenić, czy faktycznie bardzo potrzebujemy daną rzecz? A może z zakupem wystarczy poczekać? To element wspomnianej konsekwencji w postanowieniach. Jej drugim składnikiem będzie regularne odkładanie pieniędzy. Możemy np. założyć specjalne konto oszczędnościowe, najlepiej darmowe, i tam sumiennie przelewać określoną kwotę. Jeśli mamy problem z wygospodarowaniem pieniędzy na poduszkę finansową, podstawą będzie wnikliwe przeanalizowanie domowego budżetu, czyli wszystkich wydatków i możliwych przychodów.

Poduszka finansowa to nie tylko środki na zażegnanie finansowego problemu, ale także pomoc psychiczna. Gdy będziemy dysponować sporą kwotą pieniędzy, łatwiej będzie nam podjąć różne decyzje np. zmianę pracy. Wydanie nr 195/2020 z dnia 13.07.2020 ISSN: 2391 – 6214