Pracownicze Plany Kapitałowe – obowiązki pracodawcy

2019-06-11

Już 1 lipca 2019 roku największe przedsiębiorstwa będą miały obowiązek wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest PPK?


Plany kapitałowe to powszechny system długoterminowego oszczędzania dla pracowników, który współfinansowany jest przez pracowników, pracodawców i państwo. Z jakimi obowiązkami dla pracodawcy wiąże się wprowadzenie PPK?

Już 1 lipca do programu będą miały obowiązek przystąpić przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników. Po pół roku PPK obejmą firmy z liczbą zatrudnionych od 50 do 249 pracowników, a od 1 lipca 2020 roku – firmy zatrudniające od 20 do 49 osób. Jako ostatnie, dopiero 1 stycznia 2021 roku, plany kapitałowe wejdą w życie w pozostałych przedsiębiorstwach, a także w jednostkach sektora finansów publicznych.

Program PPK – obowiązki pracodawcy

W przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych to na podmiotach zatrudniających, a nie pracownikach spoczywa większość obowiązków związanych z wdrożeniem i uczestnictwem w programie. Chcesz dowiedzieć się więcej o obowiązkach pracodawcy związanych z programem PPK? Wejdź na stronę https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Pracodawca objęty obowiązkiem wprowadzenia PPK powinien przede wszystkim wybrać instytucję finansową zarządzającą oszczędnościami uczestników, podpisać z nią umowę o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzanie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.

Zatrudniający jest także zobowiązany do terminowego i prawidłowego obliczania i przekazywania wpłat do wybranej instytucji finansowej, a także gromadzenia i archiwizacji dokumentacji dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pracodawca powinien również przekazywać osobom zatrudnionym i wybranej instytucji finansowej informacje związane z utworzonym PPK.

 

Zgodnie z Ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych z dnia 4 października 2018 roku podmiot zatrudniający nie może zrezygnować z PPK. Jego utworzenie i udział w systemie są obowiązkowe. Co istotne, wpłaty pracodawców na indywidualne rachunki uczestników PPK nie mogą być potrącane z wynagrodzenia pracowników. Wpłaty pracodawców zwolnione są ze składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Pracodawca ma obowiązek zapisania do programu wszystkich pracowników w wieku od 18 do 55 lat podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Udział pracownika w planach kapitałowych jest dobrowolny. Zatrudniony może z niego zrezygnować lub przystąpić do niego ponownie w dowolnym momencie.

 

Pracownicze Plany Kapitałowy to program zakrojony na szeroką skalę - skierowany jest do ponad 11 milionów Polaków!




Wydanie nr 110/2024 z dnia 19.04.2024 ISSN: 2391 – 6214