Nowoczesna przechowalnia warzyw – na co zwrócić uwagę?

2019-06-06

Hala stalowa to coraz częstszy widok na polskich gospodarstwach rolnych. Początkowo konstrukcje stalowe użytkowano głównie jako garaże dla maszyn rolniczych. Zalety hal rolniczych sprawiły, że szybko zaczęto je wykorzystywać również do innych celów – jako magazyny, hale inwentarskie czy przechowalnie warzyw i owoców.


Hale rolnicze – przechowalnia warzyw

Składowanie płodów rolnych jest integralną częścią działalności wielu gospodarstw. Niektóre gatunki warzyw, jak chociażby ziemniaki, czy cebula, mogą być przechowywane przez długi czas bez utraty ich świeżości. Hale magazynowe dla rolnictwa sprawdzają się świetnie jako przechowalnie warzyw czy owoców. Konieczne jest jednak zapewnienie odpowiednich warunków, indywidualnie dopasowanych do rodzaju płodów i okresu magazynowania. Dużym plusem hal rolniczych jest również to, że w prosty sposób można je rozebrać i przenieść lub w razie potrzeby sprzedać. Możliwość zbycia konstrukcji stalowych daje im bardzo dużą przewagę nad tradycyjnymi, murowanymi budynkami. Pamiętajmy także, że hala rolnicza może powstać w zaledwie kilkanaście dni w przypadku mniejszych konstrukcji. Natomiast budowa większych hal nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. Tak krótki czas budowy możemy dopisać do listy zalet konstrukcji stalowych.


Dlaczego hala stalowa to idealna przechowalnia warzyw i owoców?

Prosta, modułowa budowa hali stalowej pozwala na łatwe dopasowanie konstrukcji do wymogów konkretnej uprawy. Budując przechowalnie warzyw i owoców mamy wpływ na takie parametry jak:


  • Temperatura składowania – dopasowujemy ją do konkretnego rodzaju płodów rolnych poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji. Możemy również zbudować przechowalnie warzyw wyposażoną w dodatkowe czujniki kontrolujące temperaturę, które są zintegrowane z urządzeniami chłodniczo grzewczymi.
  • Dostęp naturalnego światła – szereg konstrukcyjnych rozwiązań pozwala na tworzenie obszarów naświetlonych przez większość dnia jak i pozbawionych go praktycznie całkowicie.
  • Cyrkulacja powietrza i wentylacja.


Odpowiednie dobranie tych parametrów sprawia, że eksploatacja hali będzie prawie bezkosztowa. – Rolnicze hale stalowe łączą w sobie krótki czas budowy, natychmiastową gotowość do użytkowania i prawie zerowe koszty utrzymania przez wiele lat – podsumowuje ekspert z firmy www.frisomat.pl.

Dodatkowym atutem jaki oferują hale magazynowo rolnicze jest wspomniana już modułowość. Przechowalnia warzyw zbudowana w technologii konstrukcji stalowych może być w prosty sposób rozbudowana. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba możemy stosunkowo niewielkim kosztem zwiększyć powierzchnię przechowalni. Istotne jest również to, że rozbudowa hali stalowej przebiega bardzo szybko i nie wiąże się z długą przerwą w jej użytkowaniu.


Nie tylko przechowalnia warzyw – inne zastosowania hali rolniczej

Uniwersalność konstrukcji stalowych sprawia, że na nowoczesnych gospodarstwach rolnych spełniają one przeróżne funkcje. Najpopularniejsze jest wiata stalowa, służąca jako zadaszenia dla maszyn rolniczych, czy niektórych materiałów.


Przy niewielkich zmianach konstrukcyjnych, stalowe hale rolnicze mogą być z powodzeniem wykorzystywane do hodowli bydła, trzody chlewnej czy drobiu. Szczególnie popularne stają się stalowe kurniki. Konstrukcje tego rodzaju są zintegrowane z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w hodowli drobiu.


Na rynku dostępne są również uniwersalne hale stalowe, które mogą łączyć w sobie funkcje kilku różnych budynków. Jednak ze względu na specyficzne potrzeby różnych gałęzi rolnictwa, wybranie takiego rozwiązania powinno być zawsze dokładnie przemyślane i zaplanowane.


Funkcjonalność, wszechstronność i ekonomia to podstawowe zalety, dzięki którym hale stalowe stały się tak popularne w rolnictwie. Charakter tych konstrukcji sprawia, że można je w łatwy sposób dopasować do praktycznie każdego rodzaju rolniczej działalności. Jeśli więc planujesz rozbudowę gospodarstwa lub poszerzenie jego działalności - hale rolnicze mogą być odpowiedzią na Twoje potrzeby.


 



Wydanie nr 115/2024 z dnia 24.04.2024 ISSN: 2391 – 6214