Terminal płatniczy za 0 zł - dlaczego warto zdecydować się na montaż terminali w swojej firmie?

2019-05-15

Płatności gotówkowe odchodzą już w przeszłość. Zamiast banknotów i monet Polacy mają w swoich portfelach karty płatnicze i to właśnie nimi najchętniej realizują płatności – od dużych po zupełnie małe jak niewielkie codzienne zakupy w osiedlowym sklepie.


Według danych firm dostarczających terminale do płatności bezgotówkowych w ubiegłym roku liczba tego typu urządzeń w Polsce wynosiła ponad 700 tys. – osiągając w ten sposób średni europejski poziom – i ciągle rośnie. Nic dziwnego, bo lawinowo zwiększa się również liczba kart płatniczych, którymi dysponują Polacy. Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy ich w swoich portfelach już ponad 40 mln.


Biznes z terminalem

 

Każda firma, mała czy duża, robi wszystko, aby przyciągnąć klientów i zatrzymać. Powodzenie zależy nie tylko od rodzaju usług bądź asortymentu oferowanego towaru. Klienci chcą również mieć wybór rodzaju płatności. Coraz więcej osób jest zainteresowanych realizowaniem zakupów bezgotówkowo. Dlatego w interesie każdego przedsiębiorcy leży zainstalowanie terminalu płatniczego. Wskazówki o tym, jak otrzymać go za O zł, można znaleźć między innymi na stronie pep.pl. Warto przy tym wiedzieć, że terminal to nie tylko możliwość realizacji transakcji bezgotówkowych. Takie urządzenie może mieć również inne funkcjonalności. Na przykład doładowania telefonów, realizacja voucherów, obsługa kart rabatowych, a nawet możliwość opłacania rachunków. Dodatkowe usługi pomogą w utrzymaniu dotychczasowych klientów i pozyskaniu kolejnych.


To takie proste!

 

Każdy z nas na pewno nieraz korzystał z terminala płatniczego. Ale czy wiemy, jak działają terminale płatnicze? Można rozróżnić dwa rodzaje tego typu urządzeń. Pierwszy to terminale stacjonarne, które potrzebują stałego źródła zasilania, czyli muszą być podłączone do gniazdka. Drugi rodzaj to terminale mobilne, które mają wbudowany akumulator, więc możemy je przenosić z miejsca nie miejsce. Stacjonarne nadają się do sklepów lub punktów usługowych, gdzie klient dokonuje płatności zawsze w tym samym miejscu, czyli przy kasie. Ale nie w każdym rodzaju działalności takie rozwiązanie się sprawdzi. Stoiska targowe, korepetycje, usługi cateringowe, restauracja, handel obwoźny, dostawa towarów zakupionych w sklepach internetowych, firmy kurierskie, poczta kwiatowa – w każdym z tych biznesów sprzedawca podąża niejako za klientem. A wraz z nim musi podążać również terminal do płatności. Wówczas należy postawić na urządzenie mobilne. Najnowocześniejsze terminale mobilne są dodatkowo zintegrowane z kasą fiskalną. Przesyła ona do pamięci terminala sumę należności, zaś terminal przeprowadza transakcję, o ile na koncie użytkownika karty znajdują się środki w odpowiedniej wysokości. Dane są następnie odsyłane do kasy i tam finalizowana jest sprzedaż, która polega na wystawieniu paragonu fiskalnego. To już nie terminal mobilny, ale mobilna kasa fiskalna.


Terminal do obsługi płatności bezgotówkowych jest urządzeniem prostym w obsłudze i tanim, bo można go mieć nawet za 0 zł. Trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę handlową lub usługową bez takiego urządzenia.
Wydanie nr 273/2020 z dnia 29.09.2020 ISSN: 2391 – 6214