Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój PO WER - co warto o nim wiedzieć?

2019-03-29

POWER, czyli Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, zastąpił wcześniejszy program - Kapitał Ludzki, który był realizowany w latach 2007-2013. Główny cel POWER to wzrost kompetencji i umiejętności Polaków, żeby stali się jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku pracy zarówno w gospodarce europejskiej, jak i globalnej. Poznajmy dokładnie POWER, aby móc skorzystać z możliwości, jakie oferuje.

Program Unijny POWER to kolejna odsłona pomocy w zakresie wzrostu poziomu zatrudnienia oraz spójności społecznej. Ma także przyczynić się do poprawy funkcjonowania administracji publicznej. Najistotniejsze są rozwiązanie systemowe, projekty pilotażowe, a przede wszystkim działania o zasięgu ogólnokrajowym. Głównym celem programu jest - jak wspomnieliśmy - wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników między innymi za sprawą inwestowania w edukację, umiejętności i stałego dokształcania się na różnych etapach życia. Ma to znacząco przyspieszyć walkę z ubóstwem oraz zjawiskiem wykluczenia społecznego.


W jakiej wysokości finansowany jest POWER?

Program Operacyjny Power Wiedza Edukacja Rozwój to wsparcie szkoleń organizowanych przez pracodawców dla swoich pracowników. Służyć temu mają bony szkoleniowe oraz dofinansowanie bezpośrednie. POWER finansowany jest z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego, a konkursy organizowane w jego ramach będą ogłaszane na poziomie krajowym, za co odpowiadają Instytucje Pośredniczące.


Koszt całego programu wyniesie 4,4 mld euro, co stanowi 1/3 wszystkich środków, jakimi dysponuje Europejski Fundusz Społeczny (dokładnie 34%). Porównując POWER do Kapitału Ludzkiego, zauważamy, że obecny program ma niższą alokację. Opiekę nad realizacją całego program sprawuje Ministerstwo Rozwoju.


Jakie dofinansowania z programu POWER?

Zostały one podzielone na pięć osi:


Oś I dotyczy osób młodych na rynku pracy;

Oś II odnosi się do zwiększenia efektywności polityki publicznej dla rynku pracy, gospodarki i edukacji,

Oś III to pomoc w zakresie szkolnictwa dla gospodarki i rozwoju,

Oś IV - innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa,

Oś V - wsparcie dla obszaru zdrowia


Sprawdźmy teraz szczegółowo, jakie założenia zawarto w każdym z tych priorytetów.


  • W ramach osi I przewidziano wspieranie dwóch kategorii regionów - bardziej i mniej rozwiniętych. Do tej pierwszej grupy zaliczono województwo mazowieckie, do drugiej pozostałych piętnaście. Zaplanowano aktywizację zawodową, która ma poprawić sytuację młodych ludzi na rynku pracy.
  • Oś II - Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki edukacji - tak samo, jak w poprzednim przypadku, przeznaczona jest dla województw lepiej (mazowieckie) i mniej rozwiniętych (15 pozostałych). Planowane są tu reformy systemów i struktur w wybranych obszarach polityk publicznych, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia strategii Europa 2020, jak również krajowych programów reform.
  • Oś III to pomoc w zakresie szkolnictwa wyższego, które ma niebagatelne znaczenie dla gospodarki i rozwoju. Skala oddziaływania tego wsparcia ma wymiar ogólnopolski, ponieważ uczelnie nie działają tylko w regionie, w którym mają siedzibę, mogą więc prowadzić działania na dowolnym obszarze. Jednocześnie oferta dydaktyczna uczelni może być skierowana do osób spoza regionu oraz do cudzoziemców. Niemniej, w każdym regionie występują pewne specyficzne potrzeby, z tego względu wyodrębniono pulę środków (około 150 mln euro) na działania wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje. Warto przy okazji tych projektów zainteresować się pomocnym i nowoczesnym systemem ERP, który znajdziemy pod adresem https://egeria.comarch.pl/power-35/.
  • Oś IV - Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa - odnosi się do działań, które mają wykorzystać potencjał nowych rozwiązań, także w zakresie zwiększenia mobilności ponadnarodowej oraz wymiany doświadczeń w każdym obszarze. Co ważne, skala oddziaływania przedsięwzięć w ramach tego priorytetu ma wymiar ponadregionalny, co oznacza, że nie da się wyodrębnić specyficznych działań ze względu na kategorię regionu.
  • Oś V - Wsparcie dla obszaru zdrowia - odnosi się do dokumentu pt. “Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020” stanowiącego ramy strategiczne dla wszelkich przedsięwzięć realizowanych w obszarze zdrowia w perspektywie 2014-2020. Działaniami zarządza Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI, na bieżąco analizując kwestie mające związek z ochroną zdrowia. W szczególności, by zapewnić skuteczność i efektywność podejmowanych interwencji ze środków UE.

Do jakich osób skierowany jest Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020?

Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój zapewnia wsparcie dla wielu grup społecznych oraz instytucji.


Z pomocy mogą więc skorzystać osoby młode, także niepełnosprawne, do 30 roku życia bez zatrudnienia, które nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu, pracownicy z różnych obszarów: administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, pomocy i integracji społecznej, systemu oświaty, placówek doskonalenia nauczycieli, bibliotek pedagogicznych czy uczelni i jednostek naukowych.


Wsparcie jest przewidziane także dla absolwentów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, osób uczestniczących w kształceniu na poziomie wyższym (w tym studenci niepełnosprawni) oraz osoby w wieku aktywności zawodowej, w większości z tak zwanych grup największego ryzyka.


Poza tym, POWER jest przeznaczony dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, kadry medycznej oraz podmiotów ekonomii społecznej (także dla osób chcących założyć przedsiębiorstwo ekonomii społecznej), przedsiębiorstw społecznych i ośrodków wsparcia.


O wsparcie powinni się też starać właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (oraz osoby zatrudnione w takich firmach), jak i grupy wykluczone bądź ze względu na aktualny stan - w trudnym życiowym położeniu: osoby odbywające karę pozbawienia wolności, Romowie, osoby niesamodzielne, w tym starsze oraz pacjenci.


Zasady POWER

Ze wsparcia programu POWER możemy korzystać na dwa sposoby: jako realizator lub uczestnik projektów. Projekty przeprowadza się w dwóch trybach - pozakonkursowym oraz konkursowym. W tym pierwszym, beneficjentów wskazuje Szczegółowy Opis Priorytetów PO WER, w drugim zaś o wsparcie mogą się ubiegać wszystkie formy prawne - zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r.


Zaliczamy tu wiele instytucji między innymi  samorząd gospodarczy i zawodowy, instytucje integracji i pomocy społecznej, instytucje rynku pracy, uczelnie i podmioty uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym, jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze, przedsiębiorcy, podmioty lecznicze itp.


Form wsparcia jest bardzo dużo: szkolenia, doradztwo, dotacje, instrumenty zwrotne, praktyki, staże, kursy, zatrudnienie subsydiowane, programy mobilnościowe, badania i analizy. Aktualny harmonogram naborów wniosków znajdziemy pod adresem https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/69661/Harmonogram_naborow_POWER_2019_3_wersja.doc.


Nie ulega wątpliwości, że warto korzystać z programów unijnych, które niejednej osobie zmieniły życie na lepsze. Tym bardziej powinniśmy zainteresować się POWER-em, bo wiedza, edukacja i rozwój stanowią szansę na poprawę jakości swojego życia.



Wydanie nr 88/2024 z dnia 28.03.2024 ISSN: 2391 – 6214