Ile kosztuje sztabka złota?

2019-03-11

Wielu z nas wydaje się, że inwestowanie w złoto to zajęcie tylko dla naprawdę zamożnych osób. Nic bardziej mylnego! Aby kupować złoto, wcale nie trzeba mieć na koncie zawrotnych sum. Najtańszą sztabkę złota kupimy już za około 200 zł. Ile kosztują sztabki złota i co trzeba o nich wiedzieć? Oto krótki poradnik dla osób zainteresowanych inwestowaniem w złoto.

Złote sztabki oraz złote monety określamy mianem złota inwestycyjnego. Drugim typem jest złoto użytkowe – biżuteria czy inne przedmioty mające służyć ozdobie. Tego  typu złota nie polecamy jednak osobom, które są zainteresowane inwestowaniem – w cenę złota użytkowego jest wliczona również marża jubilerska. Oznacza to, że sprzedając takie przedmioty, dostaniemy za nie kwotę znacznie niższą niż przy zakupie.


Ile waży sztabka złota i ile kosztuje?

Cena sztabki złota zależy oczywiście od jej wagi. Sprzedawcy mogą zaoferować nam wiele typów sztabek: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 oz (1 uncja, czyli 31,1 g), 50 g, 100 g, 250 g, 500 g czy 1 kg. Najmniejsza sztabka złota, o wadze 1 g, będzie kosztować około 200 zł, sztabka złota 10 g – około 1800 zł, a sztabka złota o wadze 1 kg – około 160 000 zł! Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że cena złota podlega ciągłym wahaniom. Również ceny sztabek i monet w sklepach internetowych aktualizowane są nawet kilkadziesiąt razy dziennie – trudno więc podać jedną, stałą cenę sztabki złota.


Jakie sztabki złota najlepiej kupować?

Kupując sztabki złota, nie dajmy się ponieść emocjom. Dokonujmy rozważnego wyboru, kupując ze sprawdzonych źródeł oraz sprawdzając, czy złoto na pewno jest prawdziwe. Niejeden amator inwestycji w złoto dał się złapać na „niepowtarzalną okazję cenową”, która okazała się zwyczajnym oszustwem. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile kosztuje sztabka złota, porównajmy oferty kilku sprzedawców.


Kupno małej sztabki co jakiś czas może być dobrym rozwiązaniem, ale należy pamiętać, że do ceny każdej sztabki doliczana jest również marża sprzedawcy. Jeśli więc chcemy inwestować regularnie, ale małe kwoty, lepiej odkładać pieniądze przez kilka miesięcy i kupić np. jedną sztabkę złota 5 g niż pięć sztabek o wadze 1 g.


W odwrotnym przypadku – gdy chcemy zainwestować dużą kwotę jednorazowo – również warto dobrze zaplanować zakup.  Kupienie jednej sztabki o wadze 1 kg również wiąże się z pewnym niedogodnościami. Po pierwsze, takie złoto trudniej sprzedać w czasach kryzysu (trudniej znaleźć kupca dysponującego jednorazowo tak dużą kwotą). Po drugie, trzymamy wówczas wszystkie swoje oszczędności w jednym miejscu, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Warte rozważenia jest więc zamiast tego zakupienie np. kilku sztabek o wadze 250 g.


Co ma wpływ na cenę sztabki złota?

Mimo że złoto charakteryzuje się dość stabilnymi cenami, warto wiedzieć, co ma wpływ na wahania jego wartości. Przede wszystkim będzie to sytuacja geopolityczna i gospodarcza. Ludzie mają tendencję do tego, by inwestować w złoto więcej pieniędzy, kiedy niepokoją ich wydarzenia na świecie. Im więcej osób inwestuje w złoto, tym większy jest na nie popyt, a co za tym idzie – wzrasta cena złota.


Potencjalni inwestorzy powinni również zwracać uwagę na kurs dolara. Zazwyczaj, gdy wartość dolara spada, złoto drożeje. Polscy inwestorzy muszą też mieć na uwadze kurs złotego do dolara – im będzie on niższy, tym więcej będzie nas kosztować inwestycja w złoto.


Sztabka złota – prezent na chrzciny

Sztabki złota na prezent cieszą się coraz większą popularnością. To świetny prezent, jeśli chcemy podarować bliskiej osobie coś wartościowego, a jednocześnie nie mamy pomysłu na przedmiot użytkowy. Sztabka złota na chrzest lub na ślub z pewnością zostanie doceniona (czy to przez państwa młodych czy przez rodziców chrzczonego dziecka), stanowi bowiem finansowe zabezpieczenie, które może zarówno poratować w trudnych chwilach, jak i przeleżeć wiele lat, zapewniając poczucie finansowej stabilności.


Inwestycja w złoto to dobry sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności. Złoto nie poddaje się inflacji. Jeśli więc mamy w zanadrzu nieco oszczędności i chcemy rozsądnie je ulokować, z pewnością powinniśmy rozważyć zakup złotych sztabek.
Wydanie nr 169/2019 z dnia 18.06.2019 ISSN: 2391 – 6214