Jak zaplanować spłatę pożyczki?

2019-02-28


Wzięcie pożyczki to w dzisiejszych czasach bułka z masłem, gorzej sytuacja wygląda w przypadku spłaty zobowiązania. Jak wynika z danych BIK, problemy ze zwrotem długu dotyczą 2,76 mln Polaków[1]. Jak pożyczać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Czy pożyczka faktycznie jest niezbędna?

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zobowiązanie zadajmy sobie pytanie – czy pożyczka jest nam naprawdę potrzebna? Bardzo często podjęcie zobowiązania podyktowane jest chwilą. Podczas zakupów wypatrzyliśmy promocję na telewizor lub postanowiliśmy kupić upragniony model telefonu itp. Nie wszystkie nasze potrzeby wymagają natychmiastowej realizacji. I chociaż zdarzają się sytuacje w których nagły zastrzyk gotówki jest niezbędny, to zanim podpiszemy umowę rozważmy wszystkie za i przeciw.     


Dokładnie zaplanuj budżet

Kiedy już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z pożyczki, warto przeanalizować naszą finansową sytuację. Skoncentrujmy się przede wszystkim na przychodach. Najlepiej wziąć pod uwagę najniższy możliwy dochód, by w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń nie mieć problemów ze spłatą raty. Od tej sumy należy odjąć także opłaty, z których nie można zrezygnować – czynsz, media, ubezpieczenie, a także codzienne wydatki.


Dobierz kwotę do możliwości

Decydując się np. na pożyczkę online, powinniśmy dopasować kwotę zobowiązania do naszych możliwości. Pożyczkodawcy oferują często duży zakres, jeśli chodzi o wysokość finansowania. Nasze konto może zasilić suma od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie warto jednak przesadzać, jeśli mamy określony cel pożyczki, wnioskujmy o minimalną kwotę, która pomoże nam go zrealizować. Warto także zwrócić uwagę na okres spłaty – od niego będzie zależeć wysokość zaproponowanych rat. W celu dopasowania rozwiązania do naszego budżetu skorzystajmy z kalkulatora pożyczek dostępnego np. na stronie Providenta.    


Trzymaj się ustalonych terminów

W przypadku pożyczki online istotne jest, by ustalić dogodny termin spłaty. Ratę pożyczki najlepiej spłacić w kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli będziemy z tym zwlekać zbyt długo może okazać się, że zwyczajnie zabrakło nam środków na pokrycie zobowiązania. Ważne jest także trzymanie się ustalonych terminów. Opóźnienia mogą poskutkować naliczaniem odsetek karnych. Jeśli zechcemy uregulować nasze należności wcześniej, także mamy taką możliwość.
[1] https://biznes.newseria.pl/news/blisko-3-mln-polakow-ma,p1585122804Wydanie nr 169/2019 z dnia 18.06.2019 ISSN: 2391 – 6214