Zarządzanie finansami - ważne zasady

2018-10-31

Zarządzanie swoim życiem to działania na różnych wymiarach. Możesz mieć bowiem kontrolę nad czasem, którego ciągle brakuje, swoją karierą czy - co czasami najważniejsze - finansami. Mądre planowanie wydatków, oszczędzanie i inwestowanie - nad tym wszystkim możesz mieć pełną kontrolę. A to szczególnie ważne, jak masz swoją firmę. Żeby jednak tak było, powinieneś pamiętać o ważnych zasadach.


Pieniądze prywatne i firmowe

Zgodnie z zasadą, że do domu nie przynosimy problemów z pracy, to samo zrób z finansami. Oddzielaj te dwie sfery na różnych poziomach, także w zakresie zarządzania pieniędzmi. Warto więc posiadać odrębne rachunki i nie mieszać znajdujących się tam zasobów.

Nie reanimuj firmy z prywatnych pieniędzy

To odniesienie, a raczej uzupełnienie do tego, co napisaliśmy powyżej. Pod żadnym pozorem nie finansuj osobistymi dochodami firmy. Wielu przedsiębiorców złamało tę regułę i zapłaciło wysoką cenę - bankructwem firmy. Jak się zdarzy, że twój biznes nie przynosi dochodów, nie próbuj go ratować środkami, które przeznaczyłeś na inny cel. Nie tędy droga.

Plan oszczędzania oraz inwestowania

Osiągają sukces ci, którzy mają jasny plan, jak zarządzać swoimi środkami pieniężnymi. Nie oglądają się na innych, rób swoje. Nie jest to łatwe, bo pokusy są na każdym kroku, a doradców, jak spieniężyć swój kapitał na 1000 sposobów, nie brakuje. Powinieneś jednak trzymać się swoich postanowień i zawsze widzieć cel, do którego dążysz.

Budżetowanie dochodów. Co to oznacza?

Budżetowanie to dzielenie dochodów na różne kategorie wydatków. Załóż sobie plan, ile możesz wydać na dany cel, a później monitoruj, jak poszło z realizacją. Jeśli zdarza się często przekraczać założone wydatki, warto to skorygować. Najważniejsza w tym jest analiza, bo pomaga to zawsze mieć kontrolę nad swoimi finansami.

Optymalizacja finansów, czyli?

A jeszcze lepiej, jak uda ci się optymalizować swoje wydatki, bo dzięki temu sprawdzisz, w jakich obszarach możesz poprawić swoje wydatki. Przykładowo, z czego można zrezygnować, gdzie zmniejszyć nakłady czy zastąpić je czymś innym? I co najważniejsze - wyciągaj z tego wnioski, by w pełni zarządzać swoimi pieniędzmi.

Wydaje się łatwe, prawda? Tylko na papierze, bo teoria a praktyka to długa droga, dystans jak między próbami a konsekwentną realizacją. Warto jednak próbować, przegrywać, by później się poprawić. Bez podjęcia wyzwania nigdy nie przekonasz się, czy warto. Zawsze też pamiętaj, aby stale się dokształcać, a bardzo dobrym miejscem, gdzie zyskać wiedzę jest czerwona-skarbonka.pl blog finansowy.




Wydanie nr 114/2024 z dnia 23.04.2024 ISSN: 2391 – 6214